آملوبلاستوما چیست؟

آیا آملوبلاستوما از جمله تومورهایی که ابتلای به آن خطرناک و کشنده است؟ قطعا این گونه نیست در صورتی که با این بیماری به صورت آگاهانه رفتار کنیم.

در این مقاله در بلاگ فرین روشان، تمامی اطلاعات لازم در مورد این بیماری و نحوه­ی درمان آن را ارائه می‌کنیم. ابتدا به معرفی مختصر تومور آملوبلاستوما و علائم آن می‌پردازیم. سپس راه­های مختلف درمان و در نهایت روش­های رایج درمان را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

شما پس از مطالعه­ی این مقاله اطلاعات کافی دربارۀ سوال آملوبلاستوما چیست؟ بدست می‌آوردید. تا روند درمان خود را تا رسیدن به نتیجه­ی مطلوب پیگیری کنید.

آملوبلاستوما چیست؟

آملوبلاستوما یک نوع ضایعه­ی تومورال استخوانی غیر سرطانی با منشا دندانی است. این تومور از سلول­های سازنده­ی مینای دندان منشا می­گیرد. به همین دلیل فقط در استخوان فک و در بیشتر موارد در فک پایین ایجاد می­گردد. این تومور مانند تومورهای بدخیم به بقیه­ی نقاط بدن منتشر نمی­گردد. اما در استخوان فک به مرور زمان باعث تخریب وسیع استخوان و دندان­ها خواهد شد.

علائم تومور آملوبلاستوما چیست؟

علائم تومور آملوبلاستوما چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

آملوبلاستوما به عنوان یک ضایعه­ی خوش­خیم استخوانی فک است و عمدتا با دندان نهفته در ارتباط است. علائم این بیماری شامل تورم بدون درد، بدشکلی صورت و در موارد شدید، درد و لقی دندان­ها، زخم، بیماری­های لثه و پریودنتال است. در تصاویر زیر، مواردی از بروز تومور آملوبلاستوما در فک پایین نشان داده شده­است.

روش درمان آملوبلاستوما چیست؟

 درمان تومور آملوبلاستومای پیشرونده عمدتا به صورت جراحی جهت برداشتن تومور و بازسازی ناحیه­ی برداشته شده از فک است. بازسازی استخوان برداشته شده عمدتا به دو روش استفاده از گرفت استخوانی همراه با پلیت­های بازسازی (Reconstruction Plate) و روش استفاده از پروتزهای سفارشی (Patient Specific Prosthesis) انجام می­گردد. در ادامۀ این مطلب نحوه­ی اجرای هر کدام از این روش­ها توضیح داده‌ایم.

درمان تومور آملوبلاستوما با استفاده از پلیت‌های بازسازی

روش سنتی و قدیمی جهت بازسازی ناحیه­ی تومورال، برداشت گرفت استخوانی از لگن و یا استخوان نازک نی بیمار و فیکس کردن با استفاده از پلیت­های  Reconstructionاست. در تصویر زیر نحوه­ی بازسازی فک پایین بیمار با استفاده از گرفت استخوانی و Reconstruction Plate نشان داده شده­است.

پلیت های بازسازی برای درمان آملوبلاستوما

پس از برش و برداشتن ناحیه­ی تومورال، دندان­های درگیر در این ناحیه نیز از بین می­روند. بنابراین پس از گذشت ۶ ماه از جراحی به این روش، مجددا بیمار جهت کاشت ایمپلنت باید به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نماید. ۴ تا ۶ ماه بعد از کاشت ایمپلنت­ها، بیمار باید برای قالب­گیری و ساخت روکش­های دندانی مراجعه نماید.

پلیت­های مورد استفاده جهت بازسازی صورت در این روش، بدون خم و به صورت صاف در بازار موجود هستند. جراح حین جراحی و بر اساس قوس و انحنای صورت بیمار، به صورت دستی این پلیت را فرم داده و گرفت­های استخوانی را پوشش می­دهد.

درمان آملوبلاستوما با استفاده از پروتزهای سفارشی

روش پیشرفته و نوین در بازسازی قسمت تومورال، ساخت پروتزهای سفارشی است. در این روش، قبل از جراحی با استفاده از تصاویر سی تی­اسکن، مدلسازی سه‌بعدی صورت بیمار انجام شده و ناحیه­ی درگیر با تومور شناسایی می­گردد. سپس بر اساس طرف سالم صورت، پروتز قسمت آسیب دیده به گونه­ای طراحی خواهد شد که قوس و انحنای صورت کاملا قرینه باشد.

در این روش، محل قرارگیری دندان­ها روی پروتز تعبیه شده است. و دیگر نیازی به کاشت ایمپلنت نیست. و ۶ ماه پس از جراحی و کاشت پروتز می­توان قالب­گیری انجام داده تا دندان­های بیمار ساخته شود.

جنس پروتزها، تیتانیوم کلاس مدیکال بوده و به روش پرینت سه بعدی ساخته خواهدشد. در شکل زیر، تصویری از پروتز طراحی و ساخته شده به این روش نشان داده شده­است.

پروتزهای سفارشی برای درمان آملوبلاستوما

مقایسه‌ی روش سنتی (پلیت‌های بازسازی) و روش نوین (پروتزهای سفارشی) در بازسازی فک

۱_ در روش بازسازی فک با استفاده از پروتزهای سفارشی، طراحی پروتز به گونه­ای است که پس از جراحی اسکلت و فرم استخوانی صورت کاملا قرینه خواهد شد. اما در روش استفاده از پلیت­های بازسازی، با توجه به این که جراح حین عمل به صورت دستی پلیت را فرم می­دهد، احتمال ایجاد ناقرینگی بسیار بالاست.

 همچنین به دلیل خاصیت الاستیک پلیت‌ها در روش قدیمی احتمال باز شدن خم وجود دارد. و درنتیجه پلیت از موقعیت اولیه خارج خواهدشد . و بیرون زدگی از دهان بیمار اتفاق می‌افتد و احتیاج به عمل جراحی مجدد است.

۲_ در روش استفاده از پروتزهای اختصاصی، نیازی به برداشت و پیوند استخوان از نواحی لگن و استخوان نازک نی نیست. لذا نیازی به جراحی نواحی دیگر بدن نخواهد بود. این امر علاوه بر این که درد و نقاهت بیمار را کاهش می­دهد، ریسک انتقال آلودگی و عفونت را نیز کاهش می­دهد.

۳_ در روش استفاده از پروتزهای سفارشی، به دلیل آن که قبل از جراحی تمامی مراحل مدلسازی شده­ است. مدت زمان جراحی بسیار کمتر از روش استفاده از پلیت­های بازسازی (روش قدیمی) است.

۴_ در صورت استفاده از پروتزهای اختصاصی، دیگر نیازی به کاشت ایمپلنت بعد از جراحی نخواهد بود. بنابراین هزینه­‌های بیمار نسبت به روش استفاده از پلیت­ها به میزان زیادی کاهش می­یابد. همچنین مدت زمان تحویل روکش­های دندانی نیز کمتر خواهد بود.

۵_ با توجه به این که پروتزهای اختصاصی برای هر بیمار به صورت خاص و بر اساس تصاویر سی تی اسکن طراحی خواهد شد. مدت زمان آماده‌سازی پروتزهای اختصاصی نسبت به پلیت­های بازسازی، بیشتر است.

مزایای استفاده از پروتز سفارشی چیست؟

در پروتز سفارشی ، طراحی به گونه­ای انجام خواهد شد که صورت بیمار کاملا قرینه گردد. و در صورت درگیری دندان­ها با ناحیه­ی تومورال و حذف دندان­ها حین جراحی، محل قرارگیری پروتزهای دندانی (دندان مصنوعی دائم و ثابت) روی پروتز تعبیه شده است. و پس از جراحی دیگر نیازی به کاشت ایمپلنت نخواهد بود. به همین دلیل باعث کاهش هزینه­ی بیمار و کاهش طول مدت درمان خواهدشد.

در صورت استفاده از پروتزهای سفارشی، دیگر نیازی به برداشت استخوان از لگن یا استخوان نازک نی بیمار نخواهد بود.

طراحی و ساخت پروتزهای سفارشی، تخصص کارشناسان شرکت فرین روشان طب

در این مقاله، اطلاعاتی در مورد تومور آملوبلاستوما، علائم و دو روش رایج درمان شامل استفاده از پلیت­های بازسازی (Reconstruction Plate) و پروتزهای سفارشی (Patient Specific Prosthesis) بیان شد. و در نهایت به مقایسه پروتزهای سفارشی و پلیت بازسازی پرداختیم. در پروتز سفارشی نیازی به کاشت ایمپلنت نیست. همچنین صورت کاملا قرنیه طراحی خواهد شد. و در نهایت با وجود مدت زمان ساخت طولانی، این روش اقتصادی وکم‌خطر است.

شما نیز تجربیات خود را در مورد مواجهه با این بیماری با ما در میان بگذارید و نظرات خود را در مورد مطالب ارائه شده، در قسمت نظرات بنویسید.

شرکت فرین روشان طب، شرکت دانش بنیان در زمینه جراحی فک و صورت است. تمرکز فرین روشان طراحی و ساخت پروتزهای سفارشی، ساخت گایدهای برشی، پلیت سفارشی و آنالیز سه بعدی فک و صورت است. برای آشنایی با تمام خدمات ما به در منو سایت به بخش خدمات دیجیتال مراجعه کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد ناهنجاری­‌های ناحیه­‌ی فک و صورت و خدمات شرکت فرین روشان طب، لطفا با شماره‌های ۲۶۴۲۱۱۵۹-۰۲۱ و ۰۹۱۲۰۵۲۲۵۶۵ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آملوبلاستوما به عنوان یک ضایعه­ی خوش­خیم استخوانی فک، عمدتا با دندان نهفته در ارتباط است.

به ۲ روش پروتز سفارشی و روش قدیمی پلیت­های بازسازی آملوبلاستوما درمان خواهد شد.

علائم این بیماری شامل تورم بدون درد، بدشکلی صورت و در موارد شدید، درد و لقی دندان­ها، زخم، بیماری­های لثه و پریودنتال (بیماری باکتریایی لثه) است.

اشتراک گذاری

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *