همه چیز درباره جراحی فک و صورت، نگرانی­‌ها و عوارض آن

جراحی فک و صورت

آیا جراحی فک و صورت در پیش دارید؟ پس بدون نگرانی تنها این مطلب را بخوانید. این صفحه برای رفع نگرانی شما نوشته شده است. در این مقاله بلاگ فرین روشان، تمام مراحل جراحی فک و صورت از زمان انجام جراحی تا ترخیص از بیمارستان را می‌خوانید. همچنین از مراقبت‌های پس از جراحی در منزل آگاهی پیدا می‌کنید.
با خواندن مقاله زیر شما هر آنچه که نیاز است از جراحی فک و صورت بدانید، مطلع خواهید شد.

جراحی فک و صورت چیست؟

جراحی که در جهت اصلاح ناهنجاری‌های فکی و صورتی توسط جراح فک و صورت انجام می‌گیرد. تا روابط فکی و صورتی در حالت ایدئال قرار بگیرد را جراحی فک و صورت (ارتوگناتیک) می‌نامند. جراحی فک، طیف وسیعی از بی‌نظمی‌های دندانی و اسکلتی بعد از ارتودنسی یا به صورت طبیعی را درمان می‌کند. این جراحی با خود نگرانی‌ها و عوارض جانبی برای بیمار به همراه دارد و باید از آن آگاه باشید.
کنجکاو دانستن پاسخ سوال جراحی فک و صورت چگونه است؟ هستید. پس بخش بعدی را حتما مطالعه کنید.

جراحی زیبایی فک پایین

جراحی فک و صورت چگونه انجام می‌گردد؟

جراح فک و صورت و اردتودنتیست پس از ارزیابی بالینی و انجام آنالیز رادیوگرافی فک و صورت برای بیمار، ضرورت انجام جراحی فک را تشخیص می‌دهند. در بعضی از موارد اصلاح ناهنجاری‌های فکی بیمار تنها با انجام اردتودنسی امکان پذیر است. و در برخی موارد علاوه بر اردتودنسی نیاز به جراحی فک به صورت تک فک و یا هر دو فک است.
در جراحی ارتوگناتیک، برش‌ها توسط جراح در داخل دهان و به صورت غیر قابل رؤیت انجام می‌گیرد. جراح پس از انجام برش‌های فکی مورد نیاز، ناهنجاری‌های فکی را اصلاح می‌کند. و فک را در رابطه‌ی مناسب قرار داده و موقعیت آن را با استفاده از پیچ و پلیت‌های مخصوص، در داخل دهان بیمار ثابت می‌کند.

مدت زمان جراحی فک و صورت چقدر است؟

جراح زیبایی فک و صورت پس از ارزیابی بالینی اولیه و بررسی Lat.cephalometry (سفالومتری جانبی) و PA.cephalomety (سفالومتری قدامی-خلفی) زمان دقیق جراحی را تعیین می‌کند. بیمار باید چند ساعت قبل از زمان جراحی جهت بستری شدن در بیمارستان حضور یابد. مدت زمان جراحی ارتوگناتیک بصورت معمول حدود دو الی سه ساعت خواهد بود.
بیمار پس از انجام جراحی، حدود یک ساعت در واحد مراقبت‌های پس از بیهوشی تحت نظر قرار می‌گیرد. و در صورت نیاز برای درد و یا تهوع بیمار، دارو تزریق خواهد شد. و در فواصل زمانی مشخص به بیمار داروهای استروئیدی و آنتی‌بیوتیک تزریق خواهد شد.

جراحی فک و صورت

عوارض پس از جراحی فک و صورت چیست؟

عوارضی که باید در اثر جراحی ارتوگناتیک انتظار آن را داشته باشید، شامل موارد زیر است:

• محدود شدن تحرک فک در اثر جراحی
• گلو درد ناشی از عبور لوله از نای
• گرفتگی بینی (احتقان) در اثر جراحی فک بالا و عبور لوله
• ورم صورت بعد از جراحی فک
• بی‌حسی لب‌ها به همراه چانه، زبان، دندان‌ها و گونه‌ها در اثر جراحی
• خارج‌شدن ترشحات جزئی از محل زخم‌ها و سوراخ‌های بینی در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی، عوارض جراحی فک است.

پس از رفع عوارض ناشی از بیهوشی عمومی به بیمار بهداشت و چگونگی مراقبت از زخم‌های دهان را آموزش می‌دهند. جهت تسریع روند کاهش تورم باید موقعیت سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. به طور معمول پس از هر یک ساعت، به مدت نیم ساعت یخ بر روی صورت بگذارید. در تمام این مدت مایعات به مقدار زیاد مصرف نمایید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
به منظور رعایت رژیم غذایی پس از جراحی ارتوگناتیک، در ابتدا برای بیمار مایعات شفاف از قبیل آب، آب‌گوشت و آبمیوه رقیق تجویز خواهد شد. سپس مایعات کامل مانند شیر نیز در رژیم غذایی قرار می‌گیرد.
در بخش بعدی مراقبت های بعد از جراحی فک و صورت را متوجه خواهید شد.

پس از مرخصی از بیمارستان روند بهبودی به چه شکل خواهد بود؟

پس از مرخص شدن از بیمارستان برای بیمار داروهای ضد درد قوی، آنتی بیوتیک، دهان‌شویه و داروی ضد تهوع تجویز می‌کنند. در هفته‌ی نخست پس از جراحی، ایجاد تورم قابل توجه دور از انتظار نیست. میزان تورم در هفته اول پس از جراحی در بیشترین میزان قرار دارد و پس از آن فروکش خواهد کرد. در ۷۲ ساعت ابتدایی پس از جراحی، میزان خونریزی جزئی از محل بخیه‌ها و بینی اتفاق می‌افتد و جای نگرانی نیست.


بی‌حسی لب و صورت به مدت چندین هفته تا چندین ماه طول خواهد کشید. پس از گذشت این مدت زمان، ابتدا در قسمت بالای صورت، لب و سپس قسمت پایین فک احساس بی‌حسی از بین خواهد رفت. در طول هفته اول پس از جراحی از انجام فعالیت‌های بیش از حد خودداری کنید. اما از سر گرفتن فعالیت روزانه و انجام پیاده‌روی‌های سبک، منجر به تسریع روند بهبودی خواهد شد.

تمام نکات مربوط به جراحی فک را دانستیم!

در این مقاله تمام نکات مورد نیاز برای جراحی فک و صورت بیان خواندید. تا نگرانی‌های مرتبط با جراحی از بین برود و از عوارض پس از جراحی مطلع شوید. راهکارهایی مانند گذاشتن یخ بر روی صورت باعث کاهش درد و تورم می‌گردد. فراموش نکنید که موقعیت سر بالاتر از سطح قلب و موقعیت بدن قرار گیرد. رعایت بهداشت دهان پس از جراحی فک بسیار ضروری و مهم است.

دیگر نگران نباشید و با خیالی آسوده ادامه پیگیری روند جراحی فک و صورت پیش رویتان را انجام دهید. آیا باز هم راجع‌به جراحی صورت و فک سوال دارید؟ بزرگ‌ترین دغدغه و ترس شما در این عمل چیست؟ لطفا در بخش دیدگاه سوالات و نکات خود را به ما انتقال بدهید.
همچنین برای پاسخ به سوالات احتمالی شما، همکاران ما در خدمت شما هستند. لطفا از طریق شماره تماس‌های ۲۶۴۲۱۱۵۹-۰۲۱ – ۰۹۱۲۰۵۲۲۵۶۵ با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *