مال اکلوژن چیست؟ روش درمان مال اکلوژن دندانی به چه صورت است؟

مال اکلوژن چیست؟

زیبایی دندان‌های شما یا کودک شما در خطر است! یکی از پارامترهای زیبایی هر فرد پروفایل (نیمرخ) صورت آن فرد است. جراحی ارتوگناتیک یا جراحی فک با تغییر در صفحه اکلوزال، نه تنها بر اکلوژن (روابط بین دندانی) بلکه بر روی نیمرخ صورت نیز تأثیر می گذارد. بنابراین علاوه بر درمان بر روی زیبایی فرد هم تاثیر می‌گذارد.
در این محتوا در بلاگ فرین روشان طب، تعریفی از مال اکلوژن می‌خوانید. همچنین با علت‌های ایجاد مال اکلوژن آشنا خواهید شد، سپس با اکلوژن کلاس‌ها آشنا خواهیم شد. در نهایت راه درمان مال اكلوژن و علت ‫ناهنجاری‌های روابط دندانی را متوجه خواهید شد. ‬‬

اگر به دنبال اصلاح روابط بین دندانی و تصحیح روابط اسکلتال خود هستید، این مطلب برای شما نوشته شده است.

مال اکلوژن چیست؟! تعریف انواع مال اکلوژن

اکلوژن (Occlusion) به زبان ساده به معنای تماس بین دندان‌ها و تراز دندانی در یک وضعیت عادی است. در صورتی که رابطه بین دندان‌های فک بالا و پایین به صورت طبیعی و بدون فشار روی هم قرار نگیرند، مال اکلوژن (Malocclusion) می‌گویند.
مال اکلوژن (ناهنجاری های فکی) بر اساس موقعیت دندان‌ها و ارتباط استخوان‌های فک، دسته‌بندی می‌گردد. پروفایل های صورت بر اساس ناهنجاری‌های دندانی به سه کلاس I، II و III و یا اصطلاحاً کلاس ۱، ۲ و ۳ تقسیم بندی شده است. کلاس II منجر به نیمرخ‌های محدب می‌گردد در حالی که ناهنجاری‌های کلاس III منجر به نیمرخ‌های مقعر صورت می‌گردد.

انواع مدلهای مال اکلوژن

علائم و علت به وجود آمدن مال اکلوژن چیست؟

یکی از اصلی‌ترین علت‌های ایجاد مال اکلوژن ژنتیک و ارثیه خانوادگی است. این یعنی ناهنجاری‌های فکی در طی نسل‌ها انتقال پیدا می‌کند. دیگر علت‌های ‫ناهنجاری‌های روابط دندانی مرتبط با سبک زندگی و دوران کودکی است. مال اکلوژن در کودکان ریشه در سبک زندگی در دوران کودکی دارد. با جلوگیری از این عادت‌های نادرست از مال اکلوژن در بزرگسالی جلوگیری می‌کنید. ‬‬

برخی از دلایل به وجود آمدن مال اکلوژن به شرح زیر است.:
• ژنتیک و ارثیه خانوادگی
• شکاف لب و کام یا لب شکری
• شکل‌گیری و رشد غیرطبیعی دندان‌ها
• مکیدن پستانک در کودکان پیش از ۳ سال
• تنفس از دهان و انسداد راه‌های هوایی بدن
• مکیدن طولانی مدت شیشه شیر و انگشت شست

تغییر در ظاهر صورت و رابطه فکی، مشکلات گفتاری، احساس درد و ناراحتی در هنگان جویدن غذا و گاز گرفتن داخلی لپ و لب‌ها برخی علائم مال اکلوژن است. در بخش‌های بعدی انواع کلاس ناهنجاری‌های دندانی را بررسی می‌کنیم.

چه کسانی اکلوژن کلاس۱ (کلاس I) دارند؟

در اکلوژن کلاس ۱، ارتباط و نسبت بین دندان‌ها و فک بالا و پایین نرمال است. رابطه مولری کلاس ۱ حالتی است که در آن کاسپ مزیوباکال دندان ۶ فک بالا در شیار دندان مولر ۶ فک پایین قرار گیرد. رابطه کانینی کلاس ۱ حالتی است که در آن دندان کانین فک بالا، نسبت به دندان کانین فک پایین بصورت دیستال قرار گیرد. همچنین در این حالت، بایت (روابط دندانی) در حالت متعادل و متوازن قرار دارد.

رابطه فکی کلاس ١

مال اکلوژن کلاس ۲ (کلاسII) شامل چه کسانی می گردد؟

مال اکلوژن‌های کلاس ۲ و یا کلاس II با مولارهای فوقانی، مشخص خواهد شد که در مقایسه با مولارهای پایینی خیلی جلوتر هستند. این اوربایت به دلیل برجسته بودن، بیش از حد فک بالایی یا رشد ناکافی فک پایین ایجاد شده است. مال اکلوژن کلاس ۲ ارتباط نامتناسب بین فک‌ها است. در شرایطی که شیار باکال دندان مولر اول فک پایین در هنگام برقراری اکلوژن با کاسپ مزیوباکال مولر اول فک بالا، در موقعیت دیستال نسبت به آن قرار گیرد. فک و دندان‌های بالایی بیشتر از حد طبیعی، جلوتر از فک و دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند.
شکل صورت در نیمرخ محدب شده، چانه و لب پایین عقب ماندگی دارند. در یک بیمار با مال اکلوژن شدید اسکلتی کلاس II، نتایج ایدئال در مورد عملکرد زیبایی و راه هوایی را می‌توان با جراحی ارتودنسی ارتوگناتیک بدست آورد.

مال اکلوژن‌های کلاس 2

چه افرادی مال اکلوژن کلاس۳ (کلاسIII) دارند؟

مال اکلوژن کلاس ۳ ارتباط غیرطبیعی بین فک‌ها است که در آن دندان‌ها و فک پایینی جلوتر از دندان ها و فک بالایی قرار می‌گیرند. رابطه مولری کلاس ۳ حالتی است که در آن شیار باکال دندان مولر اول فک پایین، زمانی که در موقعیت اکلوژن نسبت به کاسپ مزیوباکال مولر اول فک بالا قرار می گیرد، در موقعیت مزیال نسبت به آن باشد. این وضعیت منجر به شکل مقعر در میانه نیمرخ صورت می گردد و چانه جلو زدگی دارد. این با فاصله نامناسب در صفحه ساژیتال فک بالا و فک پایین همراه است که شامل موارد زیر است:
۱) رتروگناتیک و یا فک بالای کوچک
۲) پروگناتیک و یا فک پایین بزرگ
۳) ترکیب هر دو فک

مال اکلوژن کلاس ۳

جراحی فک یکی از راه‌های درمان ناهنجاری های فکی

یکی از درمان ناهنجاری‌های فکی برای اصلاح عدم تقارن دندانی جراحی ارتوگناتیک با تغییر صفحه اکلوزال است. جراحی فک ابزاری قدرتمند برای تغییر مشخصات صورت و یکی از راه‌های درمان مال اکلوژن است. تغییر صفحه اکلوزال به طور مستقیم بر روی نیمرخ صورت تأثیر می‌گذارد. این روش یکی از بهترین ابزارها برای تغییر نیمرخ‌های صورت همچنین اصلاح همزمان اکلوژن است.

تاثیر زاویه صفحه اکلوزال بر روی نیمرخ

اکثر بیماران آسیایی درجات مختلفی از بیرون زدگی دندان‌های سطح آلوئول را دارند. به همین دلیل صورت آسیایی متفاوت از سایر صورت‌ها به نظر می‌رسد. در این بیماران پیشرفت فک بالا ممکن است، برجستگی دندان های سطح آلوئولار را تشدید کند یا پایه آلار را بزرگ کند، که هر دو برای زیبایی چهره آسیایی بسیار مضر هستند. علاوه بر این، بیشتر زنان آسیایی دارای صفحات اکلوزال مسطح و زوایای برجسته فک پایین هستند. این برجستگی باعث صورت آسیایی مربع شکل شده است. در تصویر زیر نمونه ای از این تغییرات که با انجام آنالیز دقیق سفالومتری انجام شده است را می‌بینیم.

فرین روشان طب چه خدماتی را در جراحی ارتوگناتیک ارائه می‌دهد؟

متخصصین تیم ما با بهره گیری از دانش جراح‌ها، با انجام b و استفاده از روش‌های دیجیتال و نوین روش‌های درمان پیشنهادی را ارائه می دهد. با بررسی دقیق داده‌های CBCT بیمار آنالیز و طرح درمان پیشنهادی مشخص می گردد. با استفاده از جراحی دیجیتال گاید مختص بیمار را طراحی و زمان جراحی را کوتاه تر و و فرآیند جراحی را دقیق‌تر می‌کند. به عبارتی جراحی فک را به صورت دیجیتال انجام داد. جراحی فک و صورت جهت اصلاح روابط فکی انجام خواهد شد. جراحی فک به صورت دیجیتال بسیار دقیق‌تر، سریع‌تر و با هزینه کمتر انجام خواهد شد.

برای اصلاح این ناهجاری چه راهکاری وجود دارید؟

مال اکلوژن دشمن زیبایی دندان‌ها و صورت است! در این مقاله از فرین روشان تمام موارد مرتبط به ناهنجاری های فک صورت، عوامل ایجاد آن و راه های اصلاح آن بیان شده است و معمولاً درمان ارتودنسی و جراحی به صورت ترکیبی برای درمان این ناهنجاری به کار می رود. بنابراین در صورت وجود این ناهنجاری‌ها قبل از هر اقدامی جهت بررسی دقیق‌تر عامل و روش درمانی آن حتماً به یک متخصص مراجعه کنید.
تجربۀ درمان یا درگیری با عارضه مال اکلوژن را دارید؟ آیا شما تجربه جراحی فک داشته‌اید؟ به نظر شما جراحی فک چه تاثیری بر کیفیت زندگی شما دارد؟ لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. شرکت فرین روشان طب، شرکت دانش بنیان در زمینه جراحی فک و صورت است. تمرکز فرین روشان طراحی و ساخت پروتزهای سفارشی، ساخت گایدهای برشی، پلیت سفارشی و آنالیز سه بعدی فک و صورت است. برای آشنایی با تمام خدمات ما به در منو سایت به بخش خدمات دیجیتال مراجعه کنید.
از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان خبره ما در حوزه جراحی دیجیتال فک و صورت در ارتباط باشید. شرکت فرین روشان طب در این مسیر در کنار شماست. لطفا از طریق شماره تماس‌های ۲۶۴۲۱۱۵۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۵۲۲۵۶۵ با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

اکلوژن به زبان ساده به معنای تراز دندانی در یک وضعیت عادی است. در صورتی که رابطه بین دندان‌های فک بالا و پایین به صورت طبیعی و بدون فشار روی هم قرار نگیرند، مال اکلوژن (Malocclusion) می‌گویند.

به طور کلی اصلی‌ترین علت‌های ایجاد مال اکلوژن وراثت و سبک زندگی است. برای مثال شکاف لب، مکیدن شیشه شیر، اگشت شست و پستانک و شکاف لب در ایجاد مال اکلوژن دخیل هستند. انسداد راه‌های هوایی بدن و رشد نامناسب دندان‌ها از دیگر عوامل هستند.

اشتراک گذاری

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *