لبخند لثه ای چیست؟

اگر از لبخند لثه‌ای خود رضایت دارید این متن را نخوانید! لبخند ابزار مهمی برای انتقال احساسات و انعکاسی منحصر به فرد از خودمان است. اگر در لبخند شما بیش از حد خط لثه نمایان است، احتمالاً لبخند شما لثه‌ای است. گامی اسمایل شاید باعث عدم نارضایتی و کاهش اعتماد به نفس شما است.

این مطلب در بلاگ فرین روشان به عوامل ایجاد و روش‌های درمان گامی اسمایل می‌پردازیم. برای ایجاد یک لبخند ایدئال ممکن شاید به ارتودنسی، جراحی ارتوگناتیک، جراحی پریودنتال و دندانپزشکی زیبایی نیاز باشد. همچنین در برخی موارد جراحی دهان و جراحی پلاستیک نیز نیاز است.

اگر شما و یا اطرافیان، دچار عارضه گامی اسمایل هستید. این مقاله را تا انتها بخوانید تا راه افرایش اعتماد به نفس و زیبایی خود را پیدا کنید.

لبخند لثه‌ای چیست؟ چه کسانی گامی اسمایل دارند؟

لبخند لثه‌ای با نمایش بیش از حد لثه همراه است. گامی اسمایل از ظاهر فرد مشخص است. و در هنگام لبخند زدن مقدار بیشتری از بافت لثه در دندان بالایی دیده خواهد شد. البته طبق مطالعات اگر ۴ میلی‌متر از بافت لثه در دندان بالایی وجود داشته باشد، دچار عارضه گامی اسمایل است.

در اولین گام باید به دندان پزشکی مراجعه کنید. و بعد از تشخیص علت، یکی از روش‌های درمان لبخند لثه‌ای را انجام دهید.

قبل و بعد لبخند لثه‌ای

چه عواملی باعث ایجاد لبخند لثه ای می گردد؟

در این قسمت به صورت خلاصه دلایل ایجاد لبخند لثه‌ای را بیان می‌کنیم.

• مشکلات دندان
• مشکلات لثه
• مشکلات لب
• مشکلات فک

از دلایل ایجاد عارضه گامی استایل در صورت هستند، گاهی درمان لبخند لثه ای بدون جراحی و گاهی با جراحی انجام خواهد شد.

رابطۀ مشکلات دندانی و گامی اسمایل چیست؟

مشکلات دندانی به صورت ژنتیکی یا به مرور زمان باعث ایجاد لبخند لثه‌ای خواهند شد. دندان‌های بسیار کوچک یکی از عوامل دندانی است. همچنین فرسودگی دندان‌های پایینی، باعث رویش بیشتر دندان‌های بالایی است، تا رابطه بین دندانی حفظ بشود. اما حفظ این رابطه یکی از علت‌های لبخند لثه‌ای است.

در برخی موارد نیز دندان به صورت طبیعی پایین‌تر از جای خود رشد کرده است . یا دندان‌های بالایی به نسبت دندان‌های پایینی جلوتر رشد می‌کنند. هر کدام از مشکلات دندانی که باعث حرکت لثه‌ها بشود در نهایت باعث ایجاد لبخند لثه‌ای است.

مشکلات لثه یکی از عوامل ایجاد لبخند لثه‌ای

بافت لثه‎ ها در اثر تنفس دهانی، مصرف برخی داروها یا بهداشت نامناسب دندان بیش از حد روی دندان‌ها رشد می‌کنند. و درنهایت باعث پنهان شدن دندان در بافت لثه خواهد شد. و این پنهان شدن دندان‌ها یکی دیگر از علت‌های گامی اسمایل است.

مشکلات لب چگونه باعث ایجاد لبخند لثه‌ای می گردد؟

زمانی که ماهیچه‌های اطراف لب قوی هستند. و به اصطلاح لب بیش فعال یا هایپرموبایل است. در هنگام لبخندزدن لب‌ به سمت بالا کشیده و بافت بیشتری از لثه نمایان خواهد شد. به طور معمول لب از حالت استراحت به لبخند ۶ تا ۸ میلی‌متر حرکت دارد. اما در لب‌های پیش فعال این حرکت بیشتر است.

یکی دیگر از مشکلات لب در برخی افراد لب بسیار کوتاه است، حتی اگر اندازه فک و دندان استاندارد باشد، لثه بیش از حد دیده خواهد شد.

مشکلات فک مهم‌ترین عامل ایجاد لبخند لثه‌ای

شایع‌ترین علت لبخند لثه‌ای بلندی فک بالایی به نسبت اندازه صورت و بافت لب است. و به همین علت بافت لثه‌ها پوشانده نخواهد شد. و مقدار زیادی از بافت لثه در هر دو طرف دندان‌ها قابل مشاهده است.

راهکارهای درمان لبخند لثه ای

پس از اینکه دندان‌پزشک یک یا چند علت لبخند لثه‌ای شما را مشخص کرد. راهکارهایی برای درمان برای لثه قابل دید در هنگام لبخند را به شما پیشنهاد می‌کند. روش های اصلاح لبخند لثه ای از نظر هزینه، پیچیدگی، طول عمر نتایج و خطرات احتمالی متفاوت خواهند بود .راه‌های درمان لبخند لثه ای شامل موارد زیر است.

درمان لبخند لثه ای بدون جراحی با روش های زیر امکان پذیر است.

• درمان ارتودنسی
• تزریق شل کننده عضلات لب
• تمیزکردن حرفه‌ای دندان


راهکارهای زیر اصلاح لبخند لثه ای با جراحی است.

• جراحی فک
• جراحی لب
• جینجیوکتومی یا لیفت لثه

معرفی انواع روشهای درمان لبخند لثه‌ای

درمان لبخند لثه‌ای با ارتودنسی چگونه است؟

ارتودنسی راه درمان لبخند لثه‌ای ناشی از مشکلات دندانی است. در این مشکل دندان‌ها بیش از حد به سمت بیرون هستند. و از براکت‌های ارتودنسی برای بازگرداندن دندان‌ها به موقعیت صحیح خود به داخل لثه استفاده می‌کنند.

بعد از اصلاح لبخند لثه ای با ارتودنسی هنگامی که دندان‌ها و لثه‌ها به محل بهینه رسیدند. درمان‌های زیبایی دندان مانند روکش‌ها را برای بازیابی ساختار دندان استفاده می‌کنند. تا بعد از ارتودنسی لبخند لثه ای بایت بین دندان‌های بالا و پایین مطابقت داشته باشد.

درمان گامی اسمایل با جینجیوکتومی یا لیفت لثه

اگر علت لبخند لثه‌ای رشد بیش از حد لثه‌ها است، جراحی لثه بهترین گزینه درمانی خواهد بود. لیفت لثه نوعی جراحی پریودنتال (جراحی لثه) است.

جینجیواکتومی در یک جلسه ملاقات با دندانپزشک یا پریودنتیست انجام خواهد شد. این جراحی در صندلی دندانپزشکی با استفاده از لیزر و برای تغییر شکل و برداشتن بافت اضافی لثه انجام خواهد شد.

اصلاح لبخند لثه ای با لیزر یا تیغه اسکالپل به طور موثر ارتفاع لثه ها را کوتاه و تقارن بیشتری در خط لثه ایجاد می‌کند. همچنین باعث نمایش بیشتر دندان‌ها درهنگام لبخند و بهبود ظاهر لبخند خواهد شد.

درمان جینجیوکتومی یا لیفت لثه

درمان گامی اسمایل با تمیز کردن حرفه‌ای دندان

در برخی موارد لثه‌ها به دلیل داروهای خاص یا بیماری لثه متورم خواهد شد. تورم لثه را با تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها و سطوح ریشه درمان می‌کنند. اما برای دوری از این نوع گامی اسمایل به دنبال داروهای بدون این عارضه جانبی باشید.

جراحی فک، مهم‌ترین راه حل‌ برای درمان گامی اسمایل

در موارد خاصی که فک بیش از حد بزرگ است، معمولاً بیش از ۷ میلی متر لثه در معرض دید قرار دارد. یک روش کوتاهی استخوان (ایمپکش فک بالا) به نام جراحی ارتوگناتیک است. درمان لبخند لثه ای با جراحی فک توسط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام خواهد شد.

درمان لبخند لثه ای با جراحی فک

چگونه با جراحی لب، گامی اسمایل را درمان می‌کنند؟

یک لب بیش فعال یا هایپراکتیو را با جراحی توسط جراح فک و صورت یا جراح پلاستیک میتوان درمان کرد. در این جراحی حرکت لب بالایی محدود خواهد شد.

جراحی لب یک درمان موقتی و برای افرادی که مشکل شدید گامی اسمایل ندارند، استفاده خواهد شد. جراحی لب برای لبخند لثه ای در برخی افراد تنها سه تا پنج سال کارایی دارد و برای لبخند لثه‌ یا گامی اسمایل‌های‌ خاصی این درمان انجام خواهد شد.

تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای

شل‌کننده‌های عضلانی (تزریق‌های ضد چروک) یا همان بوتاکس ساده‌ترین گزینه درمان لبخند لثه‌ای هستند. البته تنها زمانی که این مشکل به عضلات بیش فعال اطراف لب‌ها مربوط است. در روش درمان لبخند لثه ای با بوتاکس، عضلاتی که لب را خیلی بالا برده است، را به طور موقت فلج می‌کنند. نتایج اصلاح لبخند لثه ای با تزریق ژل تقریباً ۶ ماه باقی می‌ماند.

چندین برند تزریق شل‌کننده عضلانی وجود دارد، اما هر کدام حاوی ماده فعال یکسانی، سم بوتولینوم A هستند. شل‌کننده‌ها حاوی پروتئین‌های استریل هستند و انقباض عضلانی را مهار و قدرت آن را کاهش می دهد.
هرچه استفاده از بوتاکس لب برای لبخند لثه ای بیشتر باشد، عضله شل و انقباضات، کاهش پیدا می‌کند. شل‌کننده‌های عضلانی به مرور زمان از بدن دفع و در نهایت عضلات، عملکرد طبیعی خود را به دست می‌آورند. بنابراین باید درمان و تزریق را برای اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس تکرار کنیم.

تزریق بوتاکس برای لبخند لثه ای

اولین گام برای درمان لبخند لثه‌ای چیست؟

در این مقاله از فرین روشان تمام موارد مرتبط با ایجاد لبخند لثه‌ای، عوامل ایجاد آن و راه‌های درمان آن بیان شد. جراحی فک، جراحی لب و جینجیواکتومی یا لیفت لثه راهکارهای اصلاح لبخند لثه ای با جراحی است. و درمان ارتودنسی، درمان لبخند لثه ای با بوتاکس و تمیزکردن حرفه‌ای دندان راهکارهای درمان لبخند لثه ای بدون جراحی است. البته گاهی ارتودنسی درمان مکمل در کنار جراحی فک است.

لطفا قبل از هر اقدامی به پزشک معالج، جهت بررسی دقیق‌تر عامل و روش درمانی آن مراجعه کنید. آیا باز هم راجع‌به عوامل ایجاد گامی اسمایل و روش درمان، سوالی دارید؟ ترجیح شما برای روش اصلاح لبخند لثه ای کدام روش است؟ آیا تجربه درمان لبخند لثه‌ای دارید؟ لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *